
Slovník pojmů
Konflikt
V zásadě můžeme rozeznávat dva typy konfliktů. Intrapersonální, který se odehrává uvnitř jedince a jde o konflikt mezi jeho motivy, pocity či názory, a interpersonální konflikt, konflikt mezi dvěma či více osobami. U interpersonálních konfliktů je občas vhodné zamyslet se nad tím, zda je pro poznání příčin konfliktu a jeho řešení významný vliv skupiny, do níž zúčastněné strany patří. Pak můžeme přidat dvě další kategorie konfliktů, a to intraskupinové (odehrávají se uvnitř skupiny) a mezi skupinami interskupinové konflikty.
Konflikty jsou dynamické, samy o sobě nejsou negativní, i když v nich negativně působí strach či obava.
Konflikt se týká dvou nebo více stran, které stojí proti sobě. Každá strana může být zapojena v jiné míře a stupeň angažovanosti může souviset s důvody konfliktu.
-
konflikt intrapersonální – vnitřní konflikt související s naším chováním, hodnotami, nápady. I tento náš vnitřní konflikt může způsobit spor s další osobou.
-
konflikt interpersonální – konflikt mezi členy skupiny, mezi osobnostmi. Při vytváření týmu neexistuje žádná záruka nebo pravidlo, že členové budou efektivně spolupracovat a vzájemné vztahy budou pozitivní, vstřícné. Individuální nechuť nebo nepřátelství mohou negativně ovlivnit celou skupinu.
-
konflikt rolí – žáci při společné činnosti ve skupině zaujímají formální i neformální role. Stanovení nebo přijímání těchto rolí může být zdrojem napětí, které může vyústit v konflikt.
-
konflikt komunitní (organizační) – mezi skupinami nebo jednotlivci jako představiteli a členy těchto skupin.
-
konflikt dvou kladných sil (problém Buridanova osla) – oba cíle jsou stejně lákavé, ale není možné jich dosáhnout současně
-
konflikt dvou záporných sil – splnit nepříjemný úkol nebo přijmout trest za jeho nesplnění,
-
konflikt mezi kladnou a zápornou sílou – obě síly jsou zastoupené v jedné situaci a nelze je oddělit